Aluminum
Embrace modern organic design with the Flindt Round Wall Sconce, a minimalist sculptural fixture inspired by the soft glow of a lunar eclipse. Casting a warm, indirect ambient light, this contemporary LED sconce perfectly complements mid-century modern and Japandi-style interiors. It serves as a stunning architectural focal point, ideal for atmospheric hallway accent lighting, a calming modern bedroom fixture, or a chic entryway statement piece. Elevate your curated home with this seamless, circular silhouette that effortlessly defines understated luxury.
Product Notes
| Dimensions | L 20 × W 6 × H 20 cm / L 7.9″ × W 2.4″ × H 7.9″ |
| Body material | Aluminum |
| Body Color | White, Light Gray, Dark Gray, Black, Coffee, Brick Red |
| Light Source | Integrated LED · Contact us if replacement is needed |
| Power | 5W |
| Color Temperature | Warm white 3000K (default) |
| Wiring | Hardwired |
| SKU | RDW-160527 |
Installation
- Hardwired wall installation — a licensed electrician is recommended.
- Fits a standard single-gang wall box. All mounting hardware is included.
Downloads
- Einzigartiges Formdesign
- Verantwortungsvoll hergestellt
- Hochwertiges Material
- Auf Haltbarkeit getestet
PFLEGE
PFLEGE
- Mit einem weichen, trockenen Tuch abstauben.
- Zum Schutz der Oberfläche raten wir von der Verwendung von Haushaltsreinigern oder Scheuermitteln ab.
- Überschreiten Sie nicht die angegebene Wattzahl.
VERSAND- UND RÜCKGABEBEDINGUNGEN
VERSAND- UND RÜCKGABEBEDINGUNGEN
Genießen Sie den kostenlosen Versand für alle Produkte im Shop. Bei der Lieferung vor die Haustür wird Ihr Artikel von unserem Distributionszentrum per UPS versendet und kommt innerhalb von 4–6 Wochen nach Bestelleingang bei Ihnen zu Hause an.
Sie können berechtigte Artikel innerhalb von 30 Tagen nach Erhalt einer Bestellung zurückgeben. Auf Bestellung gefertigte Artikel sind nicht teilnahmeberechtigt.
10%
OFF
Use this code at checkout to enjoy a 10% discount on your entire purchase.
Schnelle Lieferung
4-6 weeks for delivery
CSA- und UL-zertifiziert
UL-Listung und CSA
Sicherheitszahlung
Sichere Zahlung mit mehreren Kreditkarten.
Measuring for Pendant Lighting
When installing pendants and chandeliers, it’s important to consider how you want your fixtures to hang in relation to the other furnishings in your space. Read on for our recommendations on how to hang the perfect light.
Kitchen
Aim for 30–36″ from the bottom of your fixture’s shade to the top of your island or countertop. Space multiple pendants 26–30″ apart. For a sense of proportion and balance, allow 12″ from the outermost fixture to the edge of your counter.
Dining Room
For optimal lighting and visibility, the bottom of your pendant should sit 30″ from the surface of your dining table. To scale your fixture, take the length and width of the room in feet, then convert that to inches. For a 10′ by 14′ room, the chandelier should be about 24″ wide.
Bedroom
If you’re hanging a pendant above a nightstand, allow for at least 30″ between the bottom of the shade and your nightstand’s surface. To keep the look balanced, center your pendant over your nightstand.






























